Každý už zrejme ochutnal rôzne domáce omáčky, pretlaky alebo nátierky, ktorých základ tvorili paradajky alebo paprika. Počuli ste však už o omáčke, ktorej podstatná časť pozostáva z jabĺk? Ak sa vám to zdá zvláštne, po ochutnaní tejto omáčky sa samy presvedčíte, že nemá konkurenciu. Voňavá a pikantná omáčka je vhodná na okamžitú konzumáciu, no pokojne ju môžete sterilizovať a odložiť na neskôr. Hodí sa ako základ do omáčok alebo iných jedál, fantasticky chutí na chrumkavých hriankach alebo čerstvom chlebíku. Pridajte ju k pečenému alebo grilovanému mäsu a vaši hostia sa budú len tak zalizovať.
Ak v kuchyni rady experimentujete alebo máte v obľube nové zaujímavé recepty, tento vás určite osloví. Klasická paradajkovo-papriková omáčka dokáže byť omnoho chutnejšia vďaka pridaným jablkám, či mrkve. Neváhajte si zopár pohárov sterilizovať i vy, zaručene neoľutujete.
5 kg paradajok
1 sladká paprika
1 kg jabĺk
1 kg mrkvy
100 g červenej pálivej papriky (čerstvá)
1 polievková lyžica slnečnicového oleja
200 g cesnaku
1 polievková lyžica octu
1 polievková lyžica soli
0,5 polievkovej lyžice cukru
štipka čierneho korenia
Najprv si pripravte sladkú červenú papriku, ktorú umyte, rozrežte a odstráňte z nej semená. Umyte paradajky, odstráňte im tvrdú zelenú časť a nakrájajte na menšie kusy.
Potom si pripravte jablká a mrkvu. Dôkladne ich umyte a zbavte šupky, jablkám odstráňte jadierka. Jablká i mrkvu nakrájajte na menšie kúsky.
Následne si pripravte červenú pálivú papriku, ktorej odstráňte semená a stonky. Tiež si prichystajte očistený cesnak.
Potom si pripravte klasický mlynček na mäso, do ktorého postupne pridajte všetky pripravené suroviny okrem cesnaku (paradajky, jablká, mrkvu, červenú i pálivú papriku) a rozomeľte ich na kašu. Do zmesi nezabudnite pridať aj slnečnicový olej.
Celú túto zmes potom premiestnite do hrnca a varte na malom až miernom plameni asi 2 až 2,5 hodiny. Občasne zmes premiešajte.
Potom k zmesi pridajte ďalšie ingrediencie – prelisovaný cesnak, soľ, čierne korenie, cukor a ocot. Všetko dobre premiešajte a nechajte variť ďalšiu pol hodinu.
Kým máte zmes na šporáku, prichystajte si sklenené poháre na zaváranie. Dôkladne ich umyte a následne vysušte.
Keď zmes dovaríte, poriadne ju zopár krát premiešajte a ešte horúcu ju začnite nalievať do sklenených pohárov. Tie potom dôkladne uzavrite a celé poháre otočte hore dnom. Po vychladnutí ich môžete odložiť do komory alebo pivnice a po otvorení ich čo najrýchlejšie skonzumujte a skladujte v chladničke.
Túto skvelú zmes môžete pridávať do omáčok alebo ju natrieť na chlieb, či chrumkavé hrianky. Môžete ju podávať spolu s inými zaváraninami k rôznym údeninám, mäsovým misám alebo pečenému, či grilovanému mäsu. Jej skvelá chuť jednoducho doladí takmer každý pokrm.
Prajeme vám dobrú chuť!
zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc