Najlepší slivkový koláč s posýpkou

Loading...
(3.8 / 5)

Tento slivkový koláč je pre mňa špeciálny, pretože recept naň sa v našej rodine traduje už dlhé roky. Je mojim obľúbeným a jeho chuť vo mne evokuje príjemné pocity, ktoré prebudí bez pochýb aj vo vašich chuťových bunkách. Jeho obrovskou výhodou je, že je úplne bez kysnutia, čo uľahčuje jeho prípravu a skracuje čas prípravy. Zároveň posýpka na vrchu tohto slivkového koláča mu dodáva neodolateľnú chuť, vďaka ktorej vás bude celá rodina obdivovať! Obdobie leta má svoje čaro aj v oblasti ovocia, na ktorých si môžeme pochutnať. Slivky sú jedným z ovocí, osladzujúce letné dni, ktoré všetci tak milujú a preto by ste si určite mali tento koláč upiecť aj vy! 

Na slivkový koláč s posýpkou budeme potrebovať:

Veronika/receptik.sk

Cesto:

  • 250 g polohrubej múky
  • 100 g trstinového cukru
  • 2 vajíčka
  • 125 g jogurtu (použila som jablkový)
  • cca 20 ks sliviek
  • kypriaci prášok

Posýpka:

  • 20 g masla
  • 20 g trstinového cukru
  • 30 g polohrubej múky

Postup:

Do misy si vložíme vajíčka a cukor, vyšľaháme ich pomocou elektrického mixéra a následne pridáme ostatné ingrediencie: múku, kypriaci prášok, a jogurt. Vypracujeme si hladké cesto. Pripravíme si plech, ktorý si vymastíme olejom, či maslom a obsypeme múkou.

Veronika/receptik.sk

Rúru si predhrejeme na 200 stupňov. Cesto dáme piecť do rúry na cca 15 minút, z dôvodu, aby sme mohli položiť ovocie na vrch a nespadlo nám na spodok cesta. Keď cesto vyberieme z rúry, necháme ho chvíľu vychladnúť, avšak rúru nechávame zapnutú, pre ďalšiu úpravu. Slivky si umyjeme, odkôstkujeme a rozkrájame na polovice a následne nimi vyložíme vrch cesta.

Veronika/receptik.sk

Po tom, ako sme vyložili cesto slivkami, pripravíme si mrveničku, resp. posýpku. Pre vytvorenie správnej mrveničky je potrebné použiť chladené maslo, aby bolo tvrdé a jednoducho spracovateľné. Medzi prstami si žmolíme všetky tri ingrediencie spolu – múku, maslo a cukor, až kým vznikne správna mrvenička.

Veronika/receptik.sk

Tou následne posypeme slivky na ceste a dáme piecť na cca 15 minút, avšak neustále sledujeme a kontrolujeme, keďže čas pečenia sa môže líšiť od druhu rúry. Dobrú chuť!

Veronika/receptik.sk

 

Veronika Sedláčeková

 

Chutil ti tento recept?

komentárov

x