Syrová omáčka je jednou z najobľúbenejších vôbec. Vďaka nasledujúcemu receptu si ju pripravíte perfektne dochutenú, voňavú a s poctivou dávkou rôznych druhov syra, ktorých chuť vytvára ideálnu kombináciu. Vyberte si cestoviny podľa chuti a pripravte si ich aj s omáčkou do pol hodiny. Bleskový recept, ktorý zasýti ale najmä poteší všetky chuťové poháriky.
Syrovú omáčku som skúšala pripraviť už na viacero spôsobov, no tejto sa nič nevyrovná. Dokonalé spojenie smotanovej a syrovej chuti, ktorému nik neodolá.
lyžica hladkej múky na zahustenie (iba v prípade, že je omáčka príliš riedka, inak nemusí byť)
zvyšok akéhokoľvek syra (voliteľné)
čierne korenie
trošku kurkumy
lyžička bazalky
štipka oregana
Postup:
Pripravíme si hrniec s vodou, ktorú osolíme a dáme do nej trochu oleja. Keď voda zovrie, vysypeme do nej cestoviny a na malom plameni za občasného miešania necháme variť, pokiaľ nie sú al dente. Kým sa cestoviny varia, pripravíme si celú omáčku. Výhodou je, že do nej môžete okrem taveného a plesnivého syra použiť aj zvyšok syrov, ktoré máte náhodou v domácnosti. Napríklad kúsky tvrdých syrov, plátkový syr alebo parenicu – tú som použila ja (zvyšok, asi tretinu z celej parenice). Vhodné sú aj údené syry alebo tavené syry v trojuholníkoch.
Do hrnca si nalejeme asi 100 až 200 ml mlieka – podľa toho, ako veľa omáčky chcete pripraviť. Keď je mlieko teplé, vytlačíme doň tavený syr v črievku a pomocou kuchynskej metličky pomaly „rozbíjame“ a miešame. Prilejeme asi polovicu smotany na varenie. Keď sa tavený syr rozpustí, pridáme k nemu nastrúhaný eidam, na malé kúsky nakrájaný (alebo v rukách rozdrobený) plesnivý syr Niva, strúhaný kúsok parmezánu, ktorý dodá omáčke tú správnu chuť a nakoniec napríklad zvyšok parenice alebo čo máte doma. Všetko varíme na malom plameni a miešame.
Pridáme čierne mleté korenie, bazalku, oregano a trochu kurkumy, ktorá inak dosť bledej omáčke dodá peknú žltejšiu farbu. Soľ do omáčky nezvyknem pridávať kvôli slanej Nive, no ak máte radi slanšie, pokojne omáčku dosoľte. Následne pridáme prelisovaný strúčik až dva cesnaku a stále miešame. Keď omáčka vrie, pridáme zvyšok smotany na varenie. Ak sa vám zdá aj potom veľmi hustá, prilejte mlieko. Ak je omáčka naopak veľmi riedka, do smotany, ktorú prilievate pridajte trochu múky a rozmiešajte. Až tak vylejte smotanu s múkou a miešajte. Necháme zovrieť, pridáme na maličké kúsky nakrájanú petržlenovú vňať, odstavíme z plameňa a prikryjeme pokrievkou. Po dvoch až troch minútkach premiešame a môžeme podávať s cestovinou.
Cestoviny môžeme na záver ozdobiť troškou sušených paradajok, olivami alebo kukuricou. Prajeme vám dobrú chuť!