Pri držaní diéty je najhorší spôsob nedostatok jedla. Spolu s ním ubúdajú aj soli, minerály a živiny. Následný jojo efekt má za následok len ďalšiu frustráciu. Tieto chutné, zdravé, nekalorické, no pritom výživné polievočky vám zaručia, že aj pri diéte sa môžete cítiť sýto a bez výčitiek svedomia.
Pravidelná konzumácia polievok je perfektnou detoxikáciou tela, pretože okrem solí, minerálnych látok a živín aj vo veľkom posilňuje imunitu a zlepšuje vstrebávanie živín v tele. Pripravte si tri najlepšie polievky, ktoré vám k tomuto výsledku pomôžu.
Väčšinou sme zvyknutí na brokolicovú polievku so smotanou. Táto však túto „tučnú“ ingredienciu neobsahuje, preto je vitamínovou bombou a diétou zároveň.
1 PL olivového oleja
1 cibuľa
750 ml vody
1 strúčik cesnaku
500 g brokolice
1 zväzok rukoly
soľ a korenie
Cesnak a cibuľu si nakrájajte na drobno, brokolicu opláchnite a rozdeľte na menšie ružičky. Do hrnca si dajte rozpáliť olivový olej a vhoďte naň cesnak s cibuľou, nechajte ich osmažiť do sklovita. Potom prilejte vodu, vložte do hrnca brokolicu a varte do mäkka. Nezabudnite pridať soľ a korenie podľa chuti. Polievku nechajte prevrieť asi 8-10 minút, potom ju odstavte, nechajte trochu vychladnúť a vylejte do mixéra. Pridajte k nej rukolu a všetko spolu posekajte. Takúto voňavú a zdravú fantáziu ste ešte zaručene nejedli.
Nič sa nebojte, zázvor je vynikajúcim bojovníkom s rôznymi ochorenia a neduhmi, vrátane niekoľkých kíl navyše. Ak ho spojíte so sladkou mrkvou, vznikne tá najlepšia polievka na svete.
500 g mrkvy
1 cibuľa
1 PL strúhaného alebo sušeného zázvoru
700 ml vývaru, alebo použite bujón s vodou
700 ml šľahačkovej smotany
3 PL olivového oleja
soľ a korenie podľa chuti
Cibuľu si nakrájajte na drobno a vhoďte osmažiť na rozpálený olej. K cibuli pridajte aj nastrúhaný zázvor a nechajte na oleji uvoľniť chute. Mrkvu si zatiaľ nakrájajte na kocky a potom ju vhoďte k cibuli. Zalejte ju vývarom, alebo pridajte zeleninový bujón a horúcu vodu. Varte približne polhodinku. Potom polievku osoľte a okoreňte a vymixujte ručných mixérom. Vráťte ju na oheň a keď začne opäť vrieť, pridajte šľahačkovú smotanu. Potom polievku opäť 5 minút prevarte a môžete podávať. Vynikajúco chutí napríklad s čerstvým nasekaným kôprom.
Ak ste to nevedeli, šošovica sa nerobí len so zeleninou, alebo len s mliekom. Dá sa robiť aj s jedným a aj s druhým a táto kombinácia je fantastická až na zbláznenie.
450 g šošovice
60 g zeleru
3 šalotky
4 strúčiky cesnaku
500 ml vývaru zo zemiakov
1 kg zemiakov
3 litre vody
250 ml sójového mlieka (kto chce, môže použiť aj klasické kravské)
200 g paradajok
štipka koriandra
soľ a korenie podľa chuti
5 PL olivového oleja
Ako prvé si dajte variť zemiaky na kocky. Keď sú zemiaky polomäkké, vodu z nich si zlejte do iného hrnca, pretože ju neskôr použijete na polievku. Zeler si nakrájajte na menšie kocky, šalotku na drobno a cesnak môžete pretlačiť. Všetko spolu vhoďte do rozpáleného oleja a nechajte trochu osmažiť. Pridajte vývar zo zemiakov a vysypte premytú šošovicu. Všetko spolu varte približne 15 minút. Ak ste zemiaky uvarili do mäkka, pridajte ich do polievky až pred koncom varenia, ak sú polomäkké, potom ich pridajte spolu so šošovicou. Medzitým si nachystajte paradajky, ktoré nakrájajte na plátky, pridajte ich do polievky asi po 10 minútach varenia. V inom hrnci si ohrejte sójové mlieko tak, aby bolo teplé, nie horúce. Keď je všetko mäkké, pridajte do polievky mlieko, soľ, korenie a trochu koriandra. Chutí fantasticky.
(Monika), sovkusom.ru