Orechová bábovka bez múky

Loading...
(1 / 5)

Dopriať si z času na čas niečo sladké nie je hriech. Mnohí z nás si bez sladkej maškrty nevedia ani predstaviť deň. Táto bábovka je tá najlepšia pečená pochúťka, ktorú si určite zamilujete. Navyše do nej nepotrebujete ani gram múky! Spojenie krehkého cesta, orechov a lahodnej čokolády vám ihneď napovie, že ide o fajnové pohladenie chuťových pohárikov.

Už pri samotnom pečení tejto pochúťky vám budú tiecť slinky. Vďaka tomuto receptu sa zaobídete i bez múky a využijete jej zdravší a chutnejší variant – orechy. Lahodná poleva z horkej čokolády je už len čerešničkou na skvostnej a krehkej bábovke. Vďaka nasledujúcemu receptu si tento dezert ku káve alebo poháru mlieka môžete pripraviť aj vy.

Budeme potrebovať:

Na cesto

400 g mletých vlašských orechov

150 g čerstvého masla (zmäknuté pri izbovej teplote)

štipka soli

50 g práškového cukru

100 g fruktózy

1 vanilkový lusk (alebo aróma)

8 vajec

nastrúhaná kôra z 1 citróna

hrsť sušených hrozienok alebo višní

150 g marhuľového džemu

Na „vymastenie“ formy na pečenie

1 polievková lyžica masla

1 polievková lyžica kakaa

Na polevu

200 g horkej čokolády (aspoň 65%)

100 g masla

Postup:

Najprv si v mise zmiešajte mäkké maslo s práškovým cukrom, ku ktorému pridajte vanilkovú arómu. Zo všetkých bielkov si spolu so štipkou soli vyšľaháme sneh. Žĺtky si zmiešame s maslom pomocou mixéra, pridávame ich však jeden po druhom. Stále počkáme, kým sa jeden žĺtok vyšľahá zo zvyškom masy a až potom pridáme ďalší žĺtok. K zmesi pridáme aj citrónovú kôru a na záver k cestu primiešame aj fruktózu.

Potom lopatkou opatrne pridáme polovicu snehu z bielkov, ktorý pridávame postupne a miešame tak, aby nám nespadol. Následne primiešame mleté vlašské orechy a k cestu prisypeme sušené hrozienka alebo višne. Až na koniec pridáme zvyšný sneh a cesto máme hotové.

Pripravíme si formu na bábovku, ktorú klasicky vymastíme maslom a vysypeme kakaom. Do formy potom nalejeme pripravené cesto. Pečieme v rúre, ktorú sme poriadne vyhriali (ak máte funkciu prúdenia horúceho vzduchu, zapnite ju pri vyhrievaní) na 200 stupňov. Rúru môžeme zapnúť ešte pred prípravou cesta. Keď do nej vkladáme bábovku, teplotu už stiahneme na 170 stupňov a bábovku pečieme približne 60 minút.

Po upečení necháme bábovku trochu vychladnúť a potom ju natrieme marhuľovým džemom. Následne si roztopíme čokoládu vo vodnom kúpeli, pridáme k nej maslo a touto polevou polejeme bábovku. Môžeme posypať mletými orechmi alebo drvenými sušienkami.

Prajeme vám dobrú chuť!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

 

Chutil ti tento recept?

komentárov

x