Tak voňavý a tak chutný. Neexistuje nič lepšie než čerstvo upečený domáci chlebík. V dnešnej dobe nemá každý to šťastie, aby mal čas, priestor a popri hektike všedných dní aj chuť po práci vypekať domáci chlieb. Ak však čerstvému chlebíku neviete odolať, neodoláte ani tomuto receptu. Hrdí sa prívlastkom najjednoduchší a je odskúšaný. My mu dávame desať bodov z desiatich.
Potravinové a pekárenské reťazce, v ktorých do pečiva a chlebov pridávajú kopu éčok a umelín, aby ostali dlhšie mäkké, už dávno nie sú to, čo chlieb býval kedysi. Taký, ako piekli naše staré mamy a ich mamy. Ľudia to začínajú chápať a čoraz častejšie siahajú po domácich receptoch ak ma chlieb. Pre niektoré nie až tak skúsené gazdinky je predstava upiecť domáci chlieb príliš odstrašujúca, iné zasa radi experimentujú. Ale aj vy, ktoré si pripadáte na takéto veci malá zručné, alebo jednoducho nemáte toľko času, uvolnite sa. Teraz vám ukážeme recept, ktorý splní nielen vaše sny o dokonalej chuti, ale aj vyvráti aj vaše predstavy o tom, že upiecť chlieb doma je príliš náročné.
1 liter teplej prevarenej vody
50 g čerstvého droždia
1,5 kg polohrubej múky (môže byť aj hrubá ak máte radi)
3 PL rastlinného oleja
2 ČL soli
1 PL cukru
Náš tip: Ak sú pre vás dva bochníky chleba veľa, jednoducho si dávky ingrediencií znížte o polovicu.
Ako prvé si namočte do vody droždie a jednu ingredienciu po druhej pomaly pridávajte olej, cukor, soľ a postupne múku. Cesto stále pomaličky premiešavame. Keď máme všetko v jednej mise, jemne ale dôkladne cesto premiesime. Ak bude cesto dobre premiesené, chlieb bude ako vata. Keď ste cesto dobre premiesili zakryte misu utierkou a odložte na teplé miesto aspoň na 2-3 hodiny.
V priebehu tohto času do cesta občas nakuknite a keď sa poriadne zdvihne rozdeľte ho na dve časti a nechajte ešte polhodinku podkysnúť.
Medzitým si predhrejte rúru na 220 stupňov a chlieb pečte vo formách (ja pre istotu dno vždy veľmi mierne potriem olejom). Nechajte pripiecť do zlatista asi 40-45 minút.
Počas pečenia nikdy neotvárajte rúru! Keď je chlieb upečený, vyberte ho z tepla, ideálne je položiť ho na drevenú dosku a prikryte ho suchou utierkou.
Keď chlebík pekne vyhladne, môžeme krájať a konzumovať. Verte, že sa ho nebudete vedieť dojesť. Dobrú chuť!
zdroj: babskeveci.sk (Monika), justcoolidea.ru