Počuli ste už o zlatých jablkách? Presne tak nazývajú Taliani paradajky, ktoré boli, paradoxne, v niektorých krajinách až do konca 17. storočia považované za jedovaté. Nik by vtedy nepovedal, že práve paradajky raz dobijú svetové kuchyne.
Ak ste nevedeli odkiaľ sa k nám dostali, budete prekvapení. Nie z Talianska, ako by si mnohí mysleli, ale zo Strednej Ameriky, cez Španielsko, Európu a napokon do Ázie. To, že sú nenahraditeľné vedia šéfkuchári všetkých zemí. Ale to, ako ich najlepšie pripraviť, môžete vedieť aj vy.
S paradajkami treba vedieť pracovať. Niekedy to nie je jednoduché, pretože sú veľmi šťavnaté a obsahujú zrniečka v slizkom obale, ktorý nás vie poriadne potrápiť najmä vtedy, keď sa najviac ponáhľame. Okrem toho paradajky nevydržia dlho čerstvé.
Pikantná a chuťovo bohatá omáčka sa nejedáva len v kinách s chrumkavými nachos. Naopak, objavuje sa stále viac a viac aj v bežných domácnostiach a to jednak pre jej vynikajúcu chuť ale aj všestranné využitie.
Budete potrebovať:
3 veľké paradajky
1 čili papričku
1 cibuľu
1 strúčik cesnaku
koriander
soľ
Paradajku najprv uduste s cesnakom, cibuľou a paprikou a potom ju celú premeľte v mixéri, do ktorého nezabudnite pridať soľ a čerstvý koriander. Dusiť paradajky môžete oblanžírované, teda bez šupky, ale aj s ňou. Pokojne ich nakrájajte na menšie kúsky a podusia sa rýchlejšie. Potom už len nalejte do zaváraninového pohára a použite vtedy, keď budete mať chuť.
Talianskymi paradajkami sa nazýva recept na základnú paradajkovú omáčku, ktorú môžete ochutnať vo všetkých pravých talianskych reštauráciách. Podáva sa samostatne s cestovinami, ale aj s pridaním mäsa, či iných potravín.
Budete potrebovať:
500 g paradajok
Olivový olej
5 strúčikov cesnaku
2 PL červeného vínneho octu
soľ a cukor podľa chuti
½ KL dijonskej horčice
Paradajky pokrájajte na drobno do hrnca, pridajte olivový olej podľa chuti, primiešajte ostatné ingrediencie a pretlačte cesnak a povarte. Hotovo!
Jedli ste už niekedy naozajstný domáci kečup? Potom musíte vedieť, že od toho kupovaného je diametrálne odlišný. Ozajstný kečup je totiž zelenina a nie dochutená omáčka. Chutí po zelenine, vonia po zelenine a má tekutú konzistenciu.
Budete potrebovať:
1 kg paradajok
Cukor
soľ
korenie
Paradajky narežte na dvoch, troch miestach na šupke a zalejte ich v miske vriacou vodou. Nechajte ich zaliate približne 5-7 minút a potom šupku dajte dole. Ošúpané paradajky dajte variť spolu so soľou, cukrom a korením podľa chuti a varte približne hodinu. Používajte na špagety, ale pokojne aj ako paradajkový základ pod domácu pizzu. Uskladňujte ako kompót, či džem.
Frittata je talianska omeleta, ktorej základ tvorí zelenina a nie vajcia. Na panvicu si hoďte rôzne druhy nakrájanej zeleniny, napríklad cukety, cibuľu, baklažán, papriku a, samozrejme, veľa paradajok. Keď sa zelenina osmaží a pustí šťavu, zlejte ju a zalejte ju vyšľahaným vajíčkom.
Najlepšia a najjednoduchšia originálna pizza má svoju históriu. Kuchári ju stvorili údajne ešte počas vojny, kedy bolo jedlo na prídel a nebolo ho veľa. Či je to pravda, alebo len povera je otázne, no podstatné je, že základom Margherity sú paradajky a syr.
Budete potrebovať:
200 g lúpaných paradajok
mozzarellu
parmezán
bazalku
Pripravte si pizza cesto, paradajky obarte vodou, ošúpte šupku a nechajte prevariť spolu s bazalkou a korením. Takýto paradajkový základ potom dajte na cesto, prisypte nastrúhanú mozzarellu a parmezán a dajte piecť. Po upečení dajte navrch pizze čerstvé lístky bazalky.
Fantastické jedlo zo španielskej kuchyne sa dá pripraviť v podstate len z paradajok. Ide o studenú polievku, ktorá však na jazyku chutí veľmi horúco. Pridáva sa do nej totiž celý pálivá paprika.
Budete potrebovať:
paradajkovú šťavu
cibuľu
uhorku
čili papriku alebo pálivú papriku
soľ a korenie
Polovicu z množstva zeleniny nakrájajte a pomixujte v mixéri. Pridajte soľ a korenie a nechajte variť. Keď je polievka prevarená, pridajte k nej zvyšnú polovicu zeleniny a nechajte trochu povariť. Do gazpacha sa často pridáva tabasco, no v tomto prípade je to naozaj len pre titánové jazyky.
Paradajková polievka je neodmysliteľnou súčasťou každej dobrej kuchyne a len málokto ju nemá rád. Niekto ju robí s klinčekmi, niekto bez cesnaku, receptov je mnoho a my prinášame tento, ktorý je, mimochodom, veľmi chutný.
Budete potrebovať:
1 strúčik cesnaku
1 pór, alebo šalotku
500 g paradajok
1 paradajkový pretlak
čerstvú bazalku alebo koriander
soľ a cukor
Paradajky oblanžírujte, ošúpte a nakrájajte na kúsky. Pór a cesnak nakrájajte nadrobno a všetko, okrem čerstvých lístkov bazalky, nechajte spolu variť. Bazalkou ozdobte tanier, alebo ju na záver nasekajte do polievky.
A aký je váš obľúbený paradajkový recept? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru