Donedávna som doma cviklu len zavárala, sem tam ju použila do šalátov a samozrejme, na boršč. Moja kamarátka sa však vyžíva v netradičných receptoch a aj keď mi väčšina z nich nebola až tak po chuti, tento ma zaujal. Vyskúšala som ho a odvtedy nerobím bábovku na žiadny iný spôsob.
Na rozšírenie kulinárskych obzorov nie je nikdy neskoro. A aj keď to niekedy robíme len s nevôľou, alebo z čistej zvedavosti, niekedy sa to podarí a motyka naozaj vystrelí. Ako pri tejto bábovke. Vyskúšajte ju upiecť a uvidíte, že neoľutujete. Je to veľmi netradičný recept s orechmi a voňavými koreninami, je mierne šťavnatá a neuveriteľne chutná. Zmení vám nielen kuchyňu ale aj život.
3 stredne veľké uvarené červené repy
3 vajcia
150 ml jogurtu, alebo kyslej smotany
50 ml rastlinného oleja
75 g múky
200 g krupice
150 g vlašských orechov
1 ČL prášku do pečiva
1 ČL mletej škorice
Štipka mletého klinčeka
maslo na vymastenie formy + hrubá múka na vysypanie formy
Uvarenú cviklu si postrúhame na hrubšom strúhadle. Vlašské orechy podrvíme na menšie kúsky, alebo jednoducho nasekáme nožom.
Vymiešame vajcia s cukrom do peny, pridáme rastlinný olej, jogurt (alebo kyslú smotanu).
Vo inej miske si premiešame múku, krupicu, prášok do pečiva, škoricu a mleté klinčeky. Do tejto suchej zmesi pridáme aj cviklu a orechy.
Obe zmesi dáme dokopy a opatrne premiešame. Cesto by malo byť trochu redšie.
Formu na bábovku si vymastíme a vysypeme múkou.
Rúru si predtým dáme predhriať na 180 stupňov a pečieme približne 40-50 minút. ČI je cesto hotové skúšame špajdličkou. Nakoľko je cesto redšie treba s ním mať trpezlivosť. Nezabúdajte ale, že koláč musí byť zvnútra šťavnatý a nie suchý.
Po upečení ozdobíme práškovým cukrom a podávame so šľahačkou a ovocím. Prajeme dobrú chuť!
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Cviklová bábovka je vynikajúca aj keď ju polejete roztopenou čokoládou.