Tekvicový sladký koláč

(4 / 5)

Správne gazdinky nielen varia chutne a s radosťou, ale taktiež milujú pečenie. Na jeseň je sezóna tekvíc, a ak máte záhradu, tak ich máte asi naozaj hojne. Tekvica nie je skvelá len na varenie, ale ako sme sa presvedčili aj my, je vhodná aj na pečenie. Delikátna aróma a skvelá farba… Jednoducho mágia!

Aby som k vám bola úprimná, s tekvicou mám tak trochu zvláštny vzťah. Nie všetky pokrmy mi chutia a najhoršiu spomienku z detstva mám zrejme na tekvicový prívarok. Tento koláč som si však hneď po prvom kúsku zamilovala. Čokoláda, orechy, škorica odvedú všetku prácu a táto kombinácia je naozaj na nezaplatenie.

Budete potrebovať:

1 hrnček tekvicového pyré

200 gramov múky

2 vajíčka

100 gramov mäkkého masla

150 gramov cukru

15 gramov vanilkového cukru

100 gramov horkej čokolády

hrsť nasekaných vlašských orechov

1 prášok do pečiva

1/2 lyžičky škorice

Postup:

Ak nemáte tekvicové pyré, ľahko si ho pripravíte aj doma. Stačí, ak ošúpete tekvicu a 15 minút ju povaríte vo vriacej vode. Následne ju rozmixujte na kašu pomocou mixéru alebo pomocou nástroja, ktorým pripravujete zemiakovú kašu.

V miske si zmiešajte klasický cukor spolu s vanilkovým a pridajte zmäknuté maslo. Pomocou mixéru vymiešajte hustú hmotu, do ktorej postupne pridávajte vajíčka izbovej teploty a na samý záver múku, prášok do pečiva a škoricu.

Na záver pridajte tekvicové pyré, nasekané orechy a na kúsky nasekanú čokoládu. Na tento koláč je najlepší plech, v ktorom sa pečie tzv. srnčí chrbát, jednoducho povedané – vysoký a úzky plech. Piecť ho môžete aj v klasickom plechu a na vrch si môžete pokojne pripraviť nejakú krémovú, pudingovú alebo tvarohovú plnku.

Plech si vymastite maslom a zľahka vysypte múkou. Cesto nalejte dovnútra a koláč pečte v rúre predhriatej na 180 stupňov Celzia približne 40 až 45 minút. Či je koláč správne upečený, zistíte pomocou drevenej špajdle alebo špáradla.

Koláč nechajte trochu vychladnúť a môžete ho podávať napríklad s horkým čiernym čajom, ako ja. Dobrú chuť.

zdroj titulnej fotky: instagram, (Lucia M.)

Chutil ti tento recept?

komentárov

x